Δημοτικό Σχολείο
ΤΚ 84703

Τηλέφωνο&Φαξ:

mail@dim-empor.kyk.sch.gr
Το παλαιότερο κτίριο του σχολικού μας συγκροτήματος, χτίστηκε το έτος1900, με χρήματα που προέρχονταν από το κληροδότημα Συγγρού. ( Ο Ανδρέας Συγγρός-Κωνσταντινούπολη 1830 / Αθήνα 1899- ήταν πολιτικός, τραπεζίτης, εθνικός ευεργέτης και ένας από τους ισχυρότερους άνδρες της εποχής του).

Το 1956, μετά τον καταστρεπτικό σεισμό, χτίστηκαν δυο ακόμα αίθουσες από τον Γενικό Οικοδομικό Οργανισμό Θήρας.

Από το έτος 1960 μέχρι το1972 λειτουργούσε και νυχτερινό τμήμα για τους μαθητές που δεν μπορούσαν να παρακολουθήσουν τα μαθήματα τις πρωινές ώρες.

Από το έτος 1989 μέχρι το 1999 χτίσθηκαν τμηματικά όλες οι υπόλοιπες αίθουσες, από την τότε κοινότητα Εμπορείου σε συνεργασία με την Νομαρχία Κυκλάδων ..

Από τον Αύγουστο του 2009, εκτελούνται εργασίες αναπαλαίωσης στο παλαιό διδακτήριο του σχολικού μας συγκροτήματος, με δαπάνη του Δήμου Θήρας,

Το σχολείο μας σήμερα λειτουργεί ως 12/θέσιο , με τμήμα Ένταξης , δυο τμήματα Ολοήμερου Σχολείου και εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων: Αγγλικών, Φυσικής Αγωγής, Μουσικής , Πληροφορικής, Γαλλικών και Γερμανικών.

Ο χώρος ευθύνης του σχολείου μας είναι το χωριό Εμπορείο καθώς και οι παραλιακοί οικισμοί Περίσσας, Περίβολου, Αγίου Γεωργίου, Εξωμύτη και Βλυχάδας απ' όπου οι μαθητές έρχονται και επιστρέφουν με λεωφορεία του ΚΤΕΛ Θήρας.